Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2011, sygn. ITPP2/443-1022/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1022/11/PS
Wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 września 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia działu przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 26 września 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia działu przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Spółki jest m. in. produkcja i sprzedaż elastycznej pianki poliuretanowej. Spółka tworzy międzynarodową grupę obejmującą spółki zależne, zlokalizowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa zajmuje czołowe miejsce w sprzedaży produkowanych produktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, m.in. dla przemysłu meblarskiego, motoryzacyjnego oraz budowlanego. Jednym z istotnych aktywów w prowadzonej działalności są znaki towarowe. Z uwagi na rosnące znaczenie gospodarcze znaków towarowych dla prowadzonej działalności gospodarczej oraz kwestie prawne związane z ich ochroną (działalność gospodarcza związana ze znakami jest odrębna od głównej działalności i cechuje się swoją specyfiką) Spółka, w ramach swojej struktury organizacyjnej, zamierza wyodrębnić zorganizowaną część przedsiębiorstwa odpowiedzialną za administrowanie i gospodarcze wykorzystanie znaku lub znaków towarowych (dalej: znaki towarowe). Znaki towarowe zostały wytworzone przez Spółkę we własnym zakresie i nie są ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Do zadań wydzielonego segmentu działalności Spółki będzie należało m.in.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty