Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2011, sygn. ITPP1/443-547b/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-547b/11/AP
Czy Wnioskodawca może korzystać z możliwości pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony, stosując rejestry zakupu i sprzedaży oraz w jaki sposób?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 4 i 8 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Szkoła jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi rejestry sprzedaży, dotyczące podatku od towarów i usług. W szkole funkcjonuje basen. Plan budżetowy dla szkoły i basenu znajduje się w tym samym rozdziale. Szkoła świadczy usługi w zakresie wynajmu pomieszczeń szkolnych, sal lekcyjnych, sali gimnastycznej oraz usługi stołówkowe i basenowe. Dotyczy to sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Wszystkie uzyskane dochody odprowadzane są do organu prowadzącego Gminy Miejskiej. Szkoła nie wypracowuje dla siebie żadnych dochodów i w związku z tym nie ma możliwości pokrywania wydatków na zakup towarów i usług. Z basenu do godz. 16.00 korzystają dzieci i młodzież szkół miejskich bezpłatnie, natomiast po godzinie 16.00 basen udostępniony jest wszystkim klientom odpłatnie. W przypadku wydatków związanych z ogrzewaniem i zużyciem wody można je przyporządkować odpowiednio do szkoły i basenu, na podstawie wskazań liczników; wydatki związane z energią elektryczną i opłatą stałą za ogrzewanie obliczane są natomiast w przybliżeniu procentowo w stosunku do szkoły i basenu. Wnioskodawcy zaproponowano wprowadzenie rejestrów zakupu dla działalności basenu, w celu pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, rozliczając podatek od towarów i usług poprzez ustalenie proporcji obrotu w roku ubiegłym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty