23.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2010, sygn. ILPB2/415-1008/10-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1008/10-2/ES

Czy zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby (wypłata równoważnika) dokonany funkcjonariuszowi celnemu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości równoważnika z tytułu dojazdu funkcjonariusza celnego do miejsca pełnienia służby jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości równoważnika z tytułu dojazdu funkcjonariusza celnego do miejsca pełnienia służby.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 31 października 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1323 z późn. zm.). Ustawa ta na wzór aktów regulujących funkcjonowanie pozostałych służb mundurowych wprowadziła dla funkcjonariuszy celnych możliwość otrzymania równoważnika z tytułu dojazdu do miejsca pełnienia służby, jeżeli oni sami lub ich małżonkowie nie zamieszkują lub nie posiadają lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej (art. 157 USC). W ustępie 2 tego artykułu zostały wskazane przypadki, w których równoważnik nie przysługuje. Natomiast ustęp 3 tego artykułu stanowi, że minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, warunki, wysokość oraz tryb i terminy wypłaty równoważnika, uwzględniając w szczególności potrzebę jego odniesienia do cen biletów za przejazd koleją lub autobusami, wzory wymaganych dokumentów oraz potrzebę właściwego dokumentowania poniesionych kosztów.

W związku z delegacją ustawową warunki, wysokość, tryb oraz terminy wypłaty równoważnika, uwzględniając w szczególności potrzebę jego odniesienia do cen biletów za przejazd koleją lub autobusami, a także wzory wymaganych dokumentów oraz potrzebę właściwego dokumentowania poniesionych kosztów Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wypłaty równoważnika z tytułu dojazdu funkcjonariuszy celnych do miejsca pełnienia służby (Dz. U. z 2009 r. Nr 181, poz. 1410). Wypłaty równoważnika (§ 2 - § 5 ww. rozporządzenia) dokonuje się za okres miesiąca, na pisemny wniosek funkcjonariusza, dokumentując poniesione koszty dojazdu za pomocą:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne