Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2010, sygn. ILPP2/443-1208/10-4/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1208/10-4/EN
Czy Wnioskodawca posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe oraz zakup paliwa wykorzystanego do użytkowania przedmiotowego pojazdu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących leasing samochodu ciężarowego, a także nabycie paliwa do jego napędu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących leasing samochodu ciężarowego, a także nabycie paliwa do jego napędu. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (Spółka) w dniu 15 lutego 2010 r. zawarł umowę leasingową związaną z użytkowaniem samochodu ciężarowego. Zgodnie z posiadanymi dokumentami samochód posiada status ciężarowego oraz spełnia wymogi przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie zakwalifikowania go jako samochód ciężarowy, a tym samym odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego zawartego w ratach leasingowych. Przedmiotowy samochód został sprowadzony z Niemiec jako auto ciężarowe (tak został zarejestrowany na terenie Niemiec), a następnie na terenie Polski dokonano zmiany w postaci przesunięcia miejsca montażu kraty oddzielającej przedział bagażowy oraz dodaniu dodatkowych miejsc. Prawidłowość wykonania powyższej operacji została potwierdzona przez upoważnioną stację kontroli pojazdów, która potwierdziła, iż auto po zmianach w dalszym ciągu zostało zakwalifikowane jako auto ciężarowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty