Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2010, sygn. ILPP2/443-773/10-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-773/10-2/AD
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do przedmiotowego samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej podlegającej podatkowi VAT w okresie od 2006 roku i nadal?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej , przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 28 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca właściciel spółki cywilnej kupił w 2006 roku samochód (rok produkcji 1999), który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej i dokonuje zakupu paliwa w ramach spółki.
Z treści świadectwa homologacji wynika, że jest to samochód osobowy o masie własnej 860 kg i dopuszczalnej masie całkowitej 1370 kg. Pojazd ten w grudniu 1999 r. został dostosowany do przewozu ładunków w taki sposób, że znajduje się w nim wyraźnie oddzielona przestrzeń pasażerska od przestrzeni ładunkowej, przez co zyskał cechy samochodu ciężarowego. Przeróbki zostały wykonane przez firmę x na zlecenie dealera producenta x i potwierdzone zostały stosownymi badaniami i urzędowymi wpisami (zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu). Dokonane zmiany są zgodne z przepisami. Po dokonaniu tych zmian pojazd stał się samochodem ciężarowym z przeznaczeniem do przewozu towarów o dopuszczalnej ładowności 510 kg. Podatnik nabył samochód po wykonaniu wyżej opisanych modyfikacji jako ciężarowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty