Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2010, sygn. ILPP2/443-835/10-5/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-835/10-5/MN
Przeniesienie prawa majątkowego na rzecz Wierzyciela (świadczenie usług), w trybie postępowania egzekucyjnego przez Komornika Sądowego nie podlega opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku sygnowanym datą 1 lutego 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 4 czerwca 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 9 czerwca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia własności praw majątkowych w drodze postępowania egzekucyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia własności praw majątkowych w drodze postępowania egzekucyjnego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna Komornik Sądowy przy XXXX. Osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej (dalej: Dłużnik), w 2007 r. zawarła z firmą deweloperską umowę, której przedmiotem było odpłatne zobowiązanie się dewelopera do wybudowania oraz ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych oraz lokalu użytkowego, a następnie przeniesienie własności tych lokali na rzecz tejże osoby fizycznej. Strony umowy postanowiły, że należna z tytułu zawarcia przedmiotowej umowy cena, zostanie skompensowana z należnością Dłużnika wobec dewelopera, wynikającą z wcześniejszej sprzedaży gruntów na rzecz firmy deweloperskiej. Dłużnik nabył prawo z przedmiotowej umowy z majątku osobistego. Na podstawie prawomocnego wyroku sądu z 2009 r., Dłużnik został zobowiązany do zapłaty określonej sumy pieniędzy na rzecz innej osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej (dalej: Wierzyciel). Niespłacona wierzytelność stała się przedmiotem postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Komornika Sądowego. Komornik Sądowy w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego, po bezskutecznej licytacji prawa majątkowego opisanego powyżej, poinformował Wierzyciela, iż może on przejąć te prawa majątkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty