Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2010, sygn. ILPP2/443-206/10-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-206/10-2/MN
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych (leasing operacyjny), a także paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2010 r. (data wpływu 10 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych oraz od paliwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych oraz od paliwa.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zawarł w październiku 2009 r. umowę leasingu operacyjnego. Wystąpił w niej w charakterze korzystającego, zaś finansującym jest podmiot zajmujący się profesjonalnie działalnością leasingową. Przedmiotem umowy jest samochód Ford. Samochód ma cztery siedzenia i dopuszczalną ładowność 614 kg. z treści homologacji wynika, że jest to samochód w rodzaju: ciężarowy, podrodzaj: BB van. Auto jest wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej. Samochód ten nie odpowiada wymaganiom opisanym w art. 86 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług uprawniającym do pełnego odliczania podatku VAT. Nie posiada zatem dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez stację diagnostyczną, potwierdzającego ciężarowy charakter samochodu. w świetle przepisów o podatku od towarów i usług obowiązujących w dniu 1 maja 2004 r., wynikająca z homologacji dopuszczalna ładowność samochodu (tj. 614 kg) jest mniejsza niż wynik równania, którego wzór znajdował się w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (wynik ten wynosi 629 kg).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty