04.03.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2010, sygn. ILPP1/443-1531/09-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1531/09-4/AW

Opodatkowanie sprzedaży ruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2009 r. (data wpływu 11 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przez komornika ruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przez komornika ruchomości. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 lutego 2010 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od lutego 2005 r. do maja 2009 r. Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą była to działalność handlowa. Również mąż Zainteresowanej prowadził w wymienionym okresie działalność gospodarczą przetwórstwo mięsne. Oprócz działalności handlowej, z tytułu której Wnioskodawczyni była podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadziła z mężem gospodarstwo rolne, z tytułu którego wybrali zwolnienie od podatku VAT. Z tytułu działalności rolniczej Zainteresowana wraz z mężem byli rolnikami ryczałtowymi.

W roku 2005 Wnioskodawczyni razem z mężem rozpoczęli modernizację gospodarstwa rolnego. Część nakładów na tę modernizację pozyskali z kredytu bankowego z linii młody rolnik. Modernizacja ta obejmowała zakup ciągnika rolniczego oraz budowę chlewni wraz z zapleczem. W listopadzie 2005 r. został zakupiony ciągnik rolniczy wraz z ładowaczem czołowym. Sprzedawca wystawił fakturę VAT na Zainteresowaną i jej męża, wpisując numer NIP Wnioskodawczyni, którym posługiwała się również w prowadzonej działalności handlowej. Zakupów związanych z prowadzoną modernizacją gospodarstwa, ani bieżących zakupów związanych z prowadzonym gospodarstwem rolnym, Zainteresowana oraz jej mąż nie ujmowali w żadnej ewidencji, ani tym bardziej w deklaracjach VAT-7, sporządzanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni podaje, że we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy nie posiadała z mężem wpisów dotyczących działalności rolniczej. W wyniku trudności finansowych bank, z którego usług Zainteresowana (razem z mężem) korzystała wypowiedział umowę kredytową i zażądał spłaty kredytu. Ze względu na to, iż dłużnicy nie dysponowali taką sumą pieniędzy, żeby spłacić zobowiązania, Komornik Sądowy przystąpił do sprzedaży licytacyjnej majątku, i tak dnia 30 grudnia 2008 r. został sprzedany nabyty w roku 2005 ciągnik rolniczy za kwotę 42.500,00 zł oraz ładowacz czołowy za kwotę 10.000,00 zł. Komornik sądowy wystawił w imieniu Wnioskodawczyni fakturę VAT na połowę kwoty, zarówno na ciągnik jak i na ładowacz, tak samo zostały wystawione faktury na jej męża. W ww. fakturach został naliczony podatek od sprzedaży. Podobnie ma się sytuacja w przypadku silosów zbożowych z rękawem, które zostały zakupione do prowadzonej działalności rolniczej w roku 2006. W lipcu 2009 r. komornik sądowy sprzedał te ruchomości i również wystawił fakturę VAT, naliczając podatek VAT od tej sprzedaży, zarówno na Zainteresowaną jak i na jej męża. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie swojej działalności handlowej w maju 2009 r., w sporządzonym remanencie likwidacyjnym wykazała tylko ruchomości związane z działalnością handlową, więc w lipcu 2009 r. nie była już podatnikiem podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne