Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2010, sygn. IBPP2/443-648/10/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-648/10/BW
Czy jako przedsiębiorca, którego działalność polega m.in. na odpłatnym oddaniu w używanie samochodów w okresie leasingu operacyjnego Wnioskodawca ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych oraz wykupu od samochodu osobowego na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT biorąc pod uwagę fakt iż nabycie samochodów przeznaczonych do najmu odbędzie się na podstawie umowy zawartej z funduszem leasingowym w postaci leasingu operacyjnego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2010r. (data wpływu 11 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych oraz wykupu samochodu osobowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 sierpnia 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych oraz wykupu samochodu osobowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obsługi nieruchomości oraz wynajmu samochodów i jest jako spółka czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane stawką 22% oraz czynności zwolnione (sporadycznie). Jednym z przedmiotów działalności Wnioskodawcy jest wynajem pojazdów samochodowych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Aktualnie Wnioskodawca wynajmuje innemu podmiotowi gospodarczemu samochody osobowe (w rozumieniu art. 86 ust. 3 ustawy VAT) na okres przekraczający znacznie 6 miesięcy będące w jego posiadaniu na podstawie umowy leasingu kapitałowego (leasing w ramach którego odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca). Wnioskodawca planuje wynajęcie grupy samochodów osobowych nabytych w ramach leasingu operacyjnego (samochody te są osobowe w rozumieniu art. 86 ust. 3 ustawy o VAT i odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty