16.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2010, sygn. IBPP1/443-929/10/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-929/10/BM

w zakresie dostawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2010r. (data wpływu 29 września 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 listopada 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 listopada 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Spółka z o.o. (dalej również jako Sprzedający) prowadzi dwa zasadnicze rodzaje działalności.

Pierwsza z nich polega na wytwarzaniu paliwa ekologicznego z zużyciem roślin energetycznych z własnej plantacji, sprzedaży sadzonek roślin energetycznych oraz świadczeniu usług rozdrabniania gałęzi i odpadów drzewnych. Działalność ta jest prowadzona w miejscowości H.- G.

Druga dotyczy produkcji energii elektrycznej w Elektrociepłowni P. W 2008r. Wnioskodawca dokonał zakupu budynków byłej Cukrowni P. i rozpoczął realizację inwestycji w postaci modernizacji zakupionych nieruchomości w celu uruchomienia Elektrociepłowni. Elektrociepłownia miała prowadzić produkcję z wykorzystaniem wspomnianego paliwa ekologicznego. Od sierpnia do 31 grudnia 2009r. Wnioskodawca dokonywał testów i rozruchu próbnego Elektrociepłowni, a z początkiem 2010r. uruchomił produkcję energii elektrycznej zasilanej paliwem ekologicznym tj. paliwem uzyskiwanym ze źródeł odnawialnych. Ze względu na stosunkowo niewielką, skalę prowadzonej działalności nie podjęto decyzji o formalnym wyodrębnieniu Elektrociepłowni P. od pozostałej działalności prowadzonej w ramach Spółki Wnioskodawcy w postaci samobilansującego oddziału lub wydziału. Jednak ze względu na fakt prowadzenia dwóch odrębnych rodzajów działalności w ramach jednego podmiotu (prowadzenie plantacji i wytwarzania paliwa ekologicznego oraz produkcja energii elektrycznej w elektrociepłowni) do każdej z nich można przyporządkować organizacyjnie i finansowo związane z nimi aktywa materialne i niematerialne, zobowiązania oraz pracowników. Zadanie to ułatwia fakt prowadzenia każdej z wymienionych rodzajów działalności w dwóch różnych miejscach (wytwórni paliwa w miejscowości H. G. oraz Elektrociepłowni w P.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne