30.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2010, sygn. IBPP1/443-845/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-845/10/AW

Czy opisane składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa i czy ich aport nie podlega ustawie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. organu 2 września 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy zespół składników majątkowych będzie spełniał przesłanki uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdzie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, na mocy którego aport Oddziału nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy zespół składników majątkowych będzie spełniał przesłanki uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z czym zastosowanie w przedmiotowej sprawie znajdzie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, na mocy którego aport Oddziału nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Ze względu na wzrost skali działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę Akcyjną, w celu poprawienia jej efektywności, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu reorganizacji wewnętrznej Spółki. Reorganizacja polegać będzie na podzieleniu działalności gospodarczej Spółki poprzez wyodrębnienie jednostki organizacyjnej w formie oddziału, której przedmiotem działalności będzie promocja i marketing działalności Spółki, w tym promocja i marketing znaków towarowych oraz zarządzanie prawami własności intelektualnej, m.in. w postaci zarejestrowanych znaków towarowych Spółki (dalej: Oddział). Powyższe wyodrębnienie zostanie przeprowadzone zgodnie ze statutem Spółki na podstawie stosownej uchwały, przy uwzględnieniu następujących aspektów wyodrębnienia jednostki, tj.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne