12.08.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2010, sygn. IBPBI/1/415-461/10/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-461/10/AB

Skutki podatkowe likwidacji spółki komandytowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 13 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze śmiercią komplementariusza pełniącego funkcję likwidatora spółki komandytowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze śmiercią komplementariusza pełniącego funkcję likwidatora spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka komandytowa), prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą nie ma jednak osobowości prawnej, zatem opodatkowanie dochodów, uzyskanych przez wspólników reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.). W myśl art. 8 wskazanej ustawy, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika, w stosunku do jego udziału.

W 2000 r. w toku postępowania likwidacyjnego zmarł komplementariusz, który pełnił wtedy funkcję likwidatora. Uchwałą wspólników został powołany nowym likwidator. W 2010 r. likwidator zamierza sporządzić sprawozdanie końcowe procesu likwidacji. Niezbędnym, jak uzgodnili wspólnicy będzie uregulowanie sprawy związanej z udziałem po zmarłym komplementariuszu. W myśl art. 58 Kodeksu spółek handlowych, śmierć komplementariusza powoduje rozwiązanie spółki, a wspólnicy zgodnie z treścią umowy spółki, która im to umożliwia, nie wyrażą zgody na wstąpienie w miejsce kompiementariusza jego spadkobierców. W treści uchwały wspólnicy uznają powyższe za równoznaczne z wystąpieniem wspólnika. W związku z quasi-umorzeniem udziału nastąpi obniżenie udziału kapitałowego w spółce. W omawianej sytuacji nie wystąpi zwrot przypadającego komplementariuszowi udziału, gdyż wniesione udziały pokryły koszty czynności podjętych w toku postępowania likwidacyjnego. Wartość obniżenia sumy wkładów, zdaniem Wnioskodawcy nie będzie stanowić dochodu ani spółki, ani żadnego z udziałowców, gdyż nie wystąpi przychód, ani dochód podlegający opodatkowaniu. W związku bowiem z faktem, iż zdarzenie będzie miało miejsce w toku postępowania likwidacyjnego oraz brak jest zobowiązań do uregulowania, brak środków, które miałyby być jeszcze wpłacone wspólnikom, po żadnej ze stron, nie powstaje przychód.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne