Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2010, sygn. IBPBII/2/415-455/10/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-455/10/CJS
Czy jeżeli uznane zostanie, że podwyższenie nominalnej wartości udziałów (akcji) powoduje powstanie przychodu, czy przychód ten będzie równy wyłącznie kwocie, jaka zostanie przekazana na kapitał zakładowy, przychód nie powstanie zaś od wartości aportu przekazanej na kapitał zapasowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura - 29 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia wysokości przychodu uzyskanego z tytułu podwyższenia wartości nominalnej udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia wysokości przychodu uzyskanego z tytułu podwyższenia wartości nominalnej udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W przyszłości wnioskodawca rozważa wnoszenie udziałów/akcji w spółkach kapitałowych oraz certyfikatów w funduszach inwestycyjnych (dalej papiery wartościowe) jako aportu do spółek kapitałowych z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej (dalej Spółki/Spółka). Podwyższenie kapitału, w związku z wniesieniem aportu, odbyłoby się w ten sposób, iż podwyższona zostałaby nominalna wartość dotychczasowych udziałów (akcji). Zdaniem wnioskodawcy, w spółce kapitałowej nie doszłoby zatem do wyemitowania nowych udziałów (akcji). W związku z podwyższeniem wartości nominalnej udziałów (akcji), wartość aportu zostanie częściowo przekazana na poczet kapitału zakładowego, a częściowo na poczet kapitału zapasowego spółki kapitałowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty