22.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2010, sygn. ITPP1/443-828c/10/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-828c/10/DM

Jakie konsekwencje w podatku VAT powstaną dla Spółki w przypadku sprzedaży oddziału na rzecz nabywcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2010 r. (data wpływu 25 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej sprzedaży oddziału stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. sprzedaży oddziału stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się działalnością handlową w branży spożywczej, skupia wokół siebie kilka podmiotów zależnych, prowadzących podobne rodzaje działalności na terenie Polski (grupa B.). Aktualnie przeprowadzane są w ramach grupy działania restrukturyzacyjne, polegające m.in. na przekształceniach, połączeniach i przejęciach poszczególnych podmiotów, jak również wydzielaniu wyspecjalizowanych linii serwisowych w ramach poszczególnych spółek. Działaniami restrukturyzacyjnymi została objęta także Spółka, zatem rozpoczęła organizacyjno-administracyjne oraz formalne czynności zmierzające do wyodrębnienia w swojej wewnętrznej strukturze jednostki organizacyjnej, skupiającej się na prowadzeniu działalności zarządczo-marketingowej i administracyjnej, w tym prowadzeniu i rozwijaniu działań marketingowych, dotyczących Spółki oraz posiadanych i wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej znaków towarowych (administracja znakami towarowymi to m.in. zapewnienie odpowiednich procedur ochronnych dla znaków towarowych, zawieranie umów licencyjnych, kreowanie wartości znaków, itp.). Jednostka ta ma prowadzić także m.in. serwis informatyczny oraz działalność doradczą. Konsekwentnie, w strukturze organizacyjnej Spółki został formalnie wyodrębniony oddział odpowiedzialny za działalność marketingową i zarządczą w odniesieniu do znaków towarowych, jak również zajmujący się m.in. serwisem informatycznym, działalnością doradczą w zakresie finansów, księgowości i kontrolingu, kadr i płac, ekspansji i rozwoju, polityki personalnej, zarządzania nieruchomościami, działalności inwestycyjnej i administracji. W tym celu zarząd Spółki w dniu 20 lipca 2010 r. podjął uchwalę w sprawie utworzenia oddziału Spółki. Zgodnie z decyzją Spółki, do oddziału przeniesione zostaną następujące komórki organizacyjne Dyrektor Pionu Finanse i Administracja, Dział Finansowy, Dział Księgowości, Dział Kontrolingu, Dział Kadr i Płac, Dział Administracji, Dyrektor IT, Dział IT, Dział Zakupów Korporacyjnych, Dział Bezpieczeństwa BHP i PPOŻ, Dział Prawny, Dyrektor HR, Dział HR, Dział Marketingu, Dyrektor Pionu Inwestycji i Eksploatacji, Dział Realizacji i Nadzoru Inwestycji, Dział Utrzymania Nieruchomości, Dyrektor Pionu Ekspansji, Dział Rozwoju. Do Oddziału zostały przypisane m. in. następujące składniki majątku:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne