22.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2010, sygn. ITPB3/423-446a/10/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-446a/10/AM

Czy oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym przeniesienie oddziału na rzecz nabywcy aportem nie powoduje konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2010 r. (data wpływu 25 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynikających z wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynikających z wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się działalnością handlową w branży spożywczej. Jest jednym z wiodących dystrybutorów branży FMCG na rynku Polski północnej oraz operatorem sieci sklepów franczyzowych, która zrzesza ponad 1 200 placówek detalicznych na terenie całej Polski. Od 2008 r. Spółka jest częścią grupy kapitałowej B.

Aktualnie przeprowadzane są w ramach grupy kapitałowej działania restrukturyzacyjne polegające m.in. na przekształceniach, połączeniach i przejęciach poszczególnych podmiotów, jak również wydzielaniu wyspecjalizowanych linii serwisowych w ramach poszczególnych spółek. Działaniami restrukturyzacyjnymi została objęta także Spółka. Wnioskodawca rozpoczął organizacyjno-administracyjne oraz formalne kroki zmierzające do wyodrębnienia w swojej wewnętrznej strukturze jednostki organizacyjnej skupiającej się na prowadzeniu działalności zarządczo-marketingowej i administracyjnej, w tym prowadzeniu i rozwijaniu działań marketingowych dotyczących Spółki oraz znaków towarowych posiadanych przez Spółkę i wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej (administracja znakami towarowymi to m.in. zapewnienie odpowiednich procedur ochronnych dla znaków towarowych, zawieranie umów licencyjnych, kreowanie wartości znaków, itp.). Jednostka ta ma prowadzić także m.in. serwis informatyczny oraz działalność doradczą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne