Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2010, sygn. ITPP1/443-782/10/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-782/10/DM
Czy Wnioskodawca, na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści art. 29 ust. 1 i art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ma prawo do odliczenia całości lub części podatku od wydatków związanych z poniesionymi wydatkami w ramach projektu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 11 sierpnia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 29 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.
W dniu 11 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 29 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, czynny podatnik podatku od towarów i usług, był beneficjentem środków unijnych uzyskanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, w ramach zrealizowanego projektu Działanie 1.4. Przedmiotem projektu był remont i prace konserwatorskie związane z budynkiem pałacu, w tym m.in. wymiana stolarki okiennej, naprawa nadproży i ścian zewnętrznych, obróbki blacharskie, iluminacja pałacu demontaż starych i montaż nowych rozdzielni, modernizacja portierni, naprawa rynien w skrzydle lewym i prawym pałacu, prace budowlane i konserwatorskie sali kolumnowej, w tym instalacja systemu multimedialnego, zasilanie rolet, instalacja sanitarna i pożarowa, remont kopuły pałacu, wymiana pokrycia dachówki, renowacja elementów więźby dachowej, wykonanie nawierzchni przed pałacem od strony ogrodu, renowacja ścian piwnic i posadzek, wyeksponowanie elementów gotyckich prawego i lewego skrzydła pałacu. Co do zasady pomieszczenia pałacu są wykorzystywane na cele edukacyjne, związane z działalnością statutową Wnioskodawcy, zwolnioną od podatku od towarów i usług. Niemniej jednak 26,79 m kw. powierzchni z ogólnej powierzchni pałacu 6.426,61 m kw., wykorzystywana jest pod najem dla Poczty Polskiej. Ponadto remontowana sala kolumnowa jest sporadycznie wynajmowana na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe (kilka razy do roku). Czynności te są opodatkowane 22% stawką podatku od towarów i usług. Ogólna kwota poniesionych wydatków wyniosła 6.258.520,55 zł, zaś sposób dofinansowania przedstawiał się następująco:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty