Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2010, sygn. ITPB3/423-346/10/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-346/10/PS
Dotyczy zasad zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2010 r. (data wpływu 8 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2010 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad zaliczania nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka od dnia 13 lipca 2007 r. znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. Syndyk nadal prowadzi działalność. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje z kontrahentami mającymi siedzibę na terenie Unii Europejskiej, między innymi Niemiec, transakcji sprzedaży towarów (meble). Rok obrachunkowy w spółce trwa od dnia 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Od niektórych kontrahentów z siedzibą w Niemczech Spółka nie otrzymała płatności za dostarczony im towar w okresie przed ogłoszeniem upadłości Wnioskodawcy. W roku obrotowym od 13 lipca 2007 r. do 31 marca 2008 r. kontrahenci ci zostali postawieni w stan upadłości likwidacyjnej zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa niemieckiego. W tym samym roku obrotowym Spółka otrzymała kserokopie wydanych przez właściwy sąd zagraniczny postanowień o wszczęciu postępowania upadłościowego względem zagranicznych kontrahentów i kserokopie polskiego tłumaczenia tych postanowień oraz w tym samym roku obrotowym Spółka zgłosiła wierzytelność syndykom niemieckim. W bilansie sporządzanym w przed dzień ogłoszenia własnej upadłości t.j. na dzień 12 lipca 2007 r. Wnioskodawca utworzył odpowiedni odpis aktualizujący na te należności. Wierzytelności objęte odpisami były wcześniej zarachowane jako przychody należne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie uległy przedawnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty