30.09.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2009, sygn. ILPP2/443-876/09-4/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-876/09-4/AD

Czy Instytut ma prawo do odliczenia strukturą podatek VAT naliczony w fakturach zakupu sprzętu, materiałów i usług niezbędnych do realizacji projektu finansowanego ze środków strukturalnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko I., przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2009 r. (data wpływu 7 lipca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (zwany dalej Instytutem) jest Instytutem naukowo-badawczym. Jest także operatorem i właścicielem ogólnopolskiej sieci optycznej X., a także Miejskiej Sieci Komputerowej Y. Ogólnopolskiej Sieci X. zbudowana została z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dawniej Ministerstwo Nauki i Informatyzacji). Głównym celem powstania i funkcjonowania sieci X. było i jest połączenie jednostek badawczych i szkół wyższych na terenie całego kraju (22 jednostki). Jednostki te na terenie kraju pogrupowane są w środowiskowe sieci miejskie, które reprezentowane są przez tzw. jednostki wiodące będące operatorami tych sieci na terenie innych województw. Zasady funkcjonowania sieci X., zarządzania siecią, a także zasady pokrywania kosztów jej funkcjonowania określa umowa Konsorcjum X. w skład którego wchodzą jednostki naukowe i szkoły wyższe będące operatorami miejskich sieci naukowych na terenie innych województw. Właścicielem sieci X. jest Instytut. Zgodnie z umową konsorcjum w kosztach utrzymania sieci udział biorą jednostki naukowe i szkoły wyższe wchodzące w skład konsorcjum, tj. jednostki korzystające z sieci X. Na podstawie umów zawartych z poszczególnymi jednostkami korzystającymi z sieci X. Instytut obciąża je fakturami. Instytut w celu pełnego i efektywnego wykorzystania sieci podjął działania zmierzające do uruchomienia nowych usług stwarzając tym samym nowe możliwości dla rozwoju badań naukowych, edukacji. Usługi te przesyłane i udostępniane są za pośrednictwem sieci X. Na ten cel Instytut pozyskał środki strukturalne na realizacje projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacja Gospodarka oś priorytetowa 2 Infrastruktura sfery B+R, działanie 2.3. inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Projekt określony został jako Z. Celem projektu jest rozwój krajowej infrastruktury informatycznej nauki (sieci X.) o aplikacje i usługi wspierające badania naukowe i prace rozwojowe polskich zespołów badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki. Bezpośrednim celem jest wdrożenie nowoczesnych usług teleinformatycznych, takich jak:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne