Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2009, sygn. IPPP2/443-935/09-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-935/09-2/SAP
VAT - w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, obowiązku wystawiania not korygujących oraz obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania działalności
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 27.08.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, obowiązku wystawiania not korygujących oraz obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania działalności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, obowiązku wystawiania not korygujących oraz obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania działalności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza polega głownie na wydawaniu książek i ich hurtowej sprzedaży, za pośrednictwem dystrybutorów. Dodatkowo główna działalność obejmuje również wydawanie i sprzedaż książek w wersji audio (audiobooki). Jak z powyższego wynika obecnie Wnioskodawca wykonuje jedynie działalność (sprzedaż) opodatkowaną podatkiem VAT (stawka 0% i 22%). Obecnie Wnioskodawca planuje utworzenie spółki jawnej z inną osobą fizyczną. Wnioskodawca jako wkład do spółki zamierza wnieść całość prowadzonej przez siebie działalności, tj. wszystkie składniki majątkowe. jakie obecnie posiada w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (w tym prawo do korzystania z praw autorskich do wydawanych książek (sublicencja), prawa i obowiązki wynikające z umów z dystrybutorami i umowy najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność, sprzęt biurowy oraz wszelkie inne składniki majątkowe ujęte w księgach dotychczasowej działalności gospodarczej). Drugi wspólnik wniesie do spółki wkład pieniężny (określona kwota pieniędzy). W/w wkłady zostaną wniesione do spółki jawnej, która będzie tworzona wraz z wnoszeniem tych wkładów (zawierana umowa spółki będzie przewidywać wniesienie do niej w/w wkładów), a spółka podlegać będzie zarejestrowaniu po zawarciu umowy spółki. Wnioskodawca oraz drugi wspólnik rozważają również możliwość wcześniejszego utworzenia spółki jawnej (wniesienie niewielkich wkładów pieniężnych), a dopiero później wniesienie właściwych wkładów poprzez zmianę umowy. Nowoutworzona spółka jawna (spółka jawna po wniesieniu do niej właściwego wkładu przez Panią Barbarę S) będzie prowadziła działalność w dokładnie tym samym zakresie jak obecnie jednoosobowa działalność gospodarcza pod firmą Wnioskodawcy. Po wniesieniu wkładu do spółki jawnej Wnioskodawca rozważa zlikwidowanie prowadzonej obecnie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty