28.10.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2009, sygn. IPPP1-443-949/09-2/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-949/09-2/IZ

Wyroby z ciasta francuskiego faktycznie mieszczące się w PKWiU 15.81.12-00.12 i wyroby z ciasta biszkoptowego mieszące się w PKWiU 15.91.12-00.16 podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2009 r. (data wpływu 30.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego i biszkoptowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.09.2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na wyroby ciastkarskie z ciasta francuskiego i biszkoptowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik jest znanym na rynku polskim producentem wyrobów ciastkarskich. W zakresie swojej działalności produkuje między innymi wyroby wytwarzane z ciasta francuskiego i biszkoptowego. Wnioskodawca produkuje ciastka francuskie, wytwarzane z ciasta francuskiego oraz wyroby z ciasta biszkoptowego z nadzieniem żelowym, oblewane i suche. Ciasto francuskie otrzymywane jest poprzez połączenie mąki, wody i innych drobnych surowców w jednolitą masę. Tak powstała masa jest przekładana masłem lub margaryną, a następnie wałkowana i wielokrotnie składana (laminowana). W trakcie wypieku ciasta masło lub margaryna powoduje rozdzielanie poszczególnych warstw, uwydatniając warstwową strukturę ciasta. W celu wyprodukowania ciasta francuskiego należy wykonać następujące czynności technologiczne: przygotowanie ciasta tzw. gruntu, poprzez wymieszanie odpowiednich ilości mąki, wody i soli. Uformowanie wstęgi ciasta, przygotowanie masła lub margaryny i zamknięcie jej w cieście, wielokrotne wałkowanie i laminowanie wstęgi, formowanie i wypiek ciasta. Natomiast ciasto biszkoptowe otrzymywane jest z napowietrzonej masy jajowo - cukrowej połączonej z mąką. Głównymi składnikami ciasta biszkoptowego są jaja, cukier i mąka. Proporcje wagowe składników wynoszą zazwyczaj 2: 2: 3 - dwie części jajek, dwie części cukru, trzy części mąki. W celu wyprodukowania ciasta biszkoptowego należy wykonać następujące czynności technologiczne: połączenie jaj z cukrem, ubijanie do momentu uzyskania jednorodnej gładkiej masy, dodanie wszystkich pozostałych dodatków smakowych i strukturalnych, dodanie do ubitej masy mąki i wymieszanie. Przygotowane ciasto biszkoptowe jest następnie miksowane, przez co uzyskuje jednorodną strukturę, napowietrzane pod ciśnieniem, a następnie nakładane (szprycowane) na stalową taśmę wypiekową. Ciasto jest wypiekane w ściśle określonych parametrach temperatury, czasu i wilgotności.Wszystkie powyższe wyroby produkowane obecnie i w przyszłości, niezależnie od smaku, rodzaju i nazwy handlowej będą wytwarzane w tej samej, charakterystycznej recepturowo zbliżonej technologii produkcji, właściwej dla danego rodzaju ciasta (francuskiego lub biszkoptowego) z zachowaniem sterylnych warunków pieczenia i pakowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne