Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2009, sygn. IBPP1/443-888/09/EA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-888/09/EA
Skutki wniesienia aportu do spółki kapitałowej w podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 sierpnia 2009r. (data wpływu 28 sierpnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2009r. (data wpływu 9 listopada 2009r.) oraz pismem z dnia 3 grudnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wniesienia aportu do spółki kapitałowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wniesienia aportu do spółki kapitałowej.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 listopada 2009r. (data wpływu 9 listopada 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 27 października 2009r. oraz pismem z dnia 3 grudnia 2009r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca realizuje inwestycję polegającą na budowie kolektora sanitarnego i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja finansowana jest głównie ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności (70% kosztów kwalifikowanych projektu), pozostałe środki pochodzą z budżetu Wnioskodawcy oraz w niewielkim stopniu z Gminy K. i M. Dofinansowanie Projektu zostało przyznane na mocy podpisanego w dniu 19 grudnia 2003r. Memorandum Finansowego (zwanego dalej Memorandum) pomiędzy Komisją Europejską a Rzeczypospolitą Polską odnośnie przyznania środków pomocowych w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA) - aktualnie Fundusz Spójności. Memorandum uzgodniono z Komisją Europejską na podstawie złożonego przez Wnioskodawcę wniosku o wsparcie przedsięwzięcia. Wniosek wraz z Studium Wykonalności zawierał pełną analizę aspektów technicznych, prawnych, organizacyjnych i instytucjonalnych realizacji Projektu. Jednym z kluczowych założeń projektu było wniesienie aportem wytworzonego w ramach inwestycji majątku do RPWiK, które w trakcie realizacji projektu miało zostać przekształcone z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę prawa handlowego z większościowym udziałem Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty