Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2009, sygn. IBPP1/443-463/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-463/09/MS
prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od użytkowanego na podstawie umowy leasingu samochodu osobowego oraz od zakupionego paliwa do przedmiotowego samochodu osobowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2009r. (data wpływu 11 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od użytkowanego na podstawie umowy leasingu samochodu osobowego oraz od zakupionego paliwa do przedmiotowego samochodu osobowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2009r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od użytkowanego na podstawie umowy leasingu samochodu osobowego oraz od zakupionego paliwa do przedmiotowego samochodu osobowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca 16 stycznia 2008r. zawarł umowę leasingową z funduszem leasingowym. Przedmiotem leasingu był samochód osobowy niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej i tylko i wyłącznie w tym celu. Na mocy obowiązujących przepisów Wnioskodawca mógł odliczyć 60% kwoty podatku VAT, jednak nie więcej niż 6000,-zł. Ponadto pomimo użytkowania pojazdu w celach tylko i wyłącznie związanych z działalnością gospodarczą Wnioskodawca nie miał możliwości rozliczania podatku VAT zawartego w paliwie - w tym wypadku w oleju napędowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty