15.09.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2009, sygn. IBPBII/1/415-520/09/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-520/09/TK

Czy udzielone przez pracodawcę dofinansowanie kosztów odbywania aplikacji radcowskiej stanowi dla wnioskodawczyni dochód zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 22 czerwca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dofinansowania pracownikowi przez pracodawcę kosztów aplikacji radcowskiej, ponoszonych w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dofinansowania pracownikowi przez pracodawcę kosztów aplikacji radcowskiej, ponoszonych w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest zatrudniona w Spółce z o.o. na stanowisku Specjalisty ds. prawnych i kadrowych. Do jej obowiązków należą m. in. szeroko pojmowane sprawy kadrowe (ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązywania problemów z zakresu prawa pracy), przygotowywanie i opiniowanie projektów umów, aktów wewnętrznych, przygotowywanie pism, opinii prawnych, w razie potrzeby reprezentacja pracodawcy przed organami prawnymi, władzami lokalnymi itd. W 2007r. zdała egzamin wstępny na aplikację radcowską i z dniem 1 października 2007r. rozpoczęła odbywanie aplikacji radcowskiej (za zgodą pracodawcy ale bez jego skierowania). Z uwagi na zajmowane stanowisko i zakres obowiązków, niewątpliwym jest, że odbywanie przez nią aplikacji radcowskiej stanowi podnoszenie jej kwalifikacji zawodowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne