09.04.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2009, sygn. IBPBII/1/415-71/09/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-71/09/BJ

Czy od przyznanego przez The Wellcome Trust stypendium przeznaczonego na pokrycie studiów i kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii należy zapłacić podatek dochodowy na terenie Polski?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 23 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii opodatkowania stypendium przeznaczonego na pokrycie studiów i kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii opodatkowania stypendium przeznaczonego na pokrycie studiów i kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Począwszy od września 2008r. wnioskodawczyni jest studentką rocznych studiów magisterskich w Wielkiej Brytanii. Koszty związane z opłaceniem studiów w Wielkiej Brytanii, zakupem pomocy naukowych, jak również uregulowaniem innych wydatków i utrzymaniem w Londynie w czasie podejmowanych studiów wnioskodawczyni pokrywa ze stypendium naukowego przyznanego jej 12 grudnia 2007r. przez międzynarodową fundację The Wellcome Trust, która ma główną siedzibę w Londynie, Roczne studia magisterskie odbywane w Londynie są częścią 30miesięcznego programu badawczego pod nazwą Socjoekonomiczne Determinanty Niepełnosprawności w Europie Wschodniej, realizowanego przy współpracy z Uniwersytetem. Późniejsza część programu badawczego związana jest z zatrudnieniem wnioskodawczyni na etacie asystenta do spraw badawczych w I. Z. P. C. M. Uniwersytetu. Na ten czas The Wellcome Trust przewidziała wypłacanie jej za pośrednictwem Uniwersytetu wynagrodzenia wynikającego z wykonywanych prac badawczych. Od tego wynagrodzenia będzie odprowadzany podatek dochodowy. The Wellcome Trust przyznając środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z ukończeniem rocznych studiów magisterskich w Londynie, ustanowiło tę uczelnię zarządcą otrzymywanych środków oraz gwarantem wykorzystania ich zgodnie z przeznaczeniem. Stypendium to stanowi jedyne źródło utrzymania wnioskodawczyni w czasie studiów w Londynie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne