04.12.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2009, sygn. ITPP1/443-904/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-904/09/DM

Opodatkowanie czynności niepodejmowania działalności konkurencyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2009 r. (data wpływu do tut. organu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności niepodejmowania działalności konkurencyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności niepodejmowania działalności konkurencyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na mocy umowy zawartej ze spółką z o. o. regulującej prawa i obowiązki stron w zakresie stosunków prawnych, jako członek zarządu, zgodnie z § 5 tej umowy osiągała Pani wynagrodzenie, uzależnione od wyników działalności kierowanej spółki i odprowadzała należny podatek od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie została Pani odwołana z pełnionej funkcji członka zarządu i pobiera z tego tytułu odszkodowanie, o którym mowa w § 6 ust. 1 i 8 umowy. Wskazuje Pani, iż w § 6 ust. 1 umowy ustanowiono, że w czasie trwania niniejszej umowy członek zarządu zobowiązany jest powstrzymać się od działalności konkurencyjnej wobec spółki (Zakaz konkurencji). Zakaz konkurencji obowiązuje członka zarządu także w okresie 6 miesięcy po ustaniu niniejszej umowy (Okres karencyjny) za odszkodowaniem z ust. 8. Ustęp ten wskazuje natomiast, że w okresie karencyjnym członek zarządu jest uprawniony do otrzymywania od spółki przez okres sześciu miesięcy, miesięcznego odszkodowania w kwocie stanowiącej równowartość 100% (sto procent) średniego miesięcznego stałego wynagrodzenia otrzymanego przez członka zarządu w ostatnim roku pełnienia funkcji w zarządzie spółki obowiązywania umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne