Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2009, sygn. ITPB2/415-300/09/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-300/09/ENB
Czy kwota równoważnika pieniężnego (częściowego odszkodowania, częściowej rekompensaty) stanowiącego część kosztów ponoszonych za pracodawcę stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2009 roku (data wpływu 20 marca 2009 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania równoważnika pieniężnego wypłaconego funkcjonariuszowi celnemu przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 marca 2009 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego wypłaconego funkcjonariuszowi celnemu przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Decyzją Dyrektora Izby Celnej z dnia 23 grudnia 2005 został Pan przeniesiony na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy o Służbie Celnej do wykonywania obowiązków służbowych w Oddziale Celnym Urzędu Celnego podlegającego Izbie Celnej. W związku ze złożonym przez Pana w dniu 13 stycznia 2009 r. oświadczeniem mieszkaniowym na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości (Dz. U. Nr 120, poz. 1254 ze zm.) Dyrektor Izby Celnej w związku z art. 20 ustawy o Służbie Celnej uznał dojazd za utrudniony w stopniu znacznym. Został Pan poinformowany pisemnie, że do czasu przyznania lokalu mieszkalnego lub tymczasowej kwatery przysługuje mu równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego. Dyrektor Izby Celnej poinformował Pana, że Izba Celna zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza równoważnik pieniężny z tytułu braku mieszkania do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Izba Celna zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy ww. równoważnik należy opodatkować. Naczelnik Urzędu Skarbowego w wydanym postanowieniu uznał, że równoważnik pieniężny wypłacany funkcjonariuszowi Służby Celnej za brak mieszkania należy opodatkować podatkiem dochodowym. Jednocześnie wskazał, że wydana interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy a jedynie dla organów podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty