24.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2008, sygn. IPPP1-443-1737/08-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1737/08-2/JL

Zbycie przedsiębiorstwa stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest więc zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.09.2008 r. (data wpływu 17.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.09.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością (dalej Sprzedający) zamierza zawrzeć ze spółką E (dalej Kupujący) umowę sprzedaży składników majątkowych (dalej Umowa Sprzedaży).

Przedmiotem transakcji będzie nieruchomość w J oraz nieruchomość w G, obydwie zabudowane funkcjonującymi centrami handlowymi wraz z parkingami i odpowiednią infrastrukturą towarzyszącą (dalej: Centra Handlowe). W ramach umowy sprzedaży Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z umów najmu zawartych przez Sprzedającego z najemcami lokali znajdujących się w Centrach Handlowych. Działalność Centrów Handlowych będzie kontynuowana przez Kupującego pod ich dotychczasową nazwą. W konsekwencji Kupujący w wyniku zawarcia Umowy Sprzedaży będzie osiągał przychody, które dotychczas były realizowane przez Sprzedającego. Na mocy Umowy Sprzedaży mają zostać przeniesione na Kupującego prawa z tytułu gwarancji oraz rękojmi przysługującej Sprzedającemu na podstawie umów o roboty budowlane, w zakresie, który zostanie uzgodniony przez Sprzedającego i Kupującego. Sprzedający przeniesie również na Kupującego wszelkie możliwe do przeniesienia gwarancje bankowe wystawione w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązań najemców z tytułu umów najmu zawartych ze Sprzedającym oraz przekaże na rachunek Kupującego wszystkie depozyty gotówkowe wpłacone przez najemców na mocy zawartych przez niego umów najmu lokali znajdujących się w Centrach Handlowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne