Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2008, sygn. IPPP1/443-772/08-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-772/08-2/SM
zasady rozliczenia podatku akcyzowego w przypadku sprzedaży samochodów osobowych w ramach umowy komisowej (nabycie wewnątrzwspólnotowe przez komitenta, który przekazuje je komisantowi, dokonującemu sprzedaży dealerom lub ostatecznym konsumentom)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.04.2008 r. (data wpływu 21.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zasad rozliczania podatku akcyzowego w ramach sprzedaży komisowej samochodów osobowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.04.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zasad rozliczania podatku akcyzowego w ramach sprzedaży komisowej samochodów osobowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
N SA (dalej jako N lub Spółka) rozpoczęła działalność na terytorium Polski. Przed rozpoczęciem działalności Spółka dokonała rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług (dalej podatek VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów samochody osobowe (m.in. z Holandii, ale także z innych Państw Członkowskich). Następnie samochody te są przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju, w ramach umowy komisu, przekazywane komisantowi Z Sp. z o.o. Oddział w Polsce (dalej jako Z). Ten z kolei odsprzedaje je dealerom samochodowym. Przekazanie prawa własności towarów następuje pomiędzy N, a rzeczywistym nabywcą (tj. dealerem lub klientem indywidualnym), niemniej jednak transakcję sprzedaży na rzecz N zawiera komisant, tj. Z. Przepływ faktury odbywa się zgodnie ze schematem sprzedaży komisowej zawartym w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej w tekście ustawa o VAT). W konsekwencji Z w przypadku sprzedaży wystawia fakturę nabywcy, następnie przekazuje dane o dokonanych sprzedażach do N. Ten, w okresach miesięcznych wystawia na Z zbiorczą fakturę na kwotę dokonanej przez Z sprzedaży pomniejszonej o opłatę komisyjną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty