Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2008, sygn. IPPB2/436-338/08-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-338/08-2/MZ
Czy opisane powyżej nabycie własności rzeczy oraz praw majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa będzie zwolnione z podatku od spadków i darowizn?Czy nabycie przez Podatnika Przedsiębiorstwa w formie darowizny będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28.08.2008 r. (data wpływu 29.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny własności rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.08.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny własności rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych mającym miejsce zamieszkania w Polsce (Podatnik). Jest wspólnikiem spółki cywilnej (Spółka Cywilna) drugim wspólnikiem jest jego brat (Brat). Ojciec Wnioskodawcy prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu profilami PCV. Przedsiębiorca planuje przekazanie prowadzonej przez siebie firmy (Przedsiębiorstwo), stanowiącej przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 kodeksu cywilnego, na rzecz Podatnika oraz Brata. Nabycie przez nich w drodze darowizny własności rzeczy oraz praw majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa nastąpi w ramach Spółki Cywilnej ( tj. do majątku stanowiącego współwłasność łączną wspólników Spółki Cywilnej, odrębnego od majątku osobistego Podatnika oraz Brata). Po otrzymaniu darowizny Wnioskodawca oraz jego brat będą poprzez Spółkę Cywilną kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą ojca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty