Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2008, sygn. IP-PP2-443-945/08-2/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-945/08-2/BM
Czy w obecnym stanie prawnym istnieje obowiązek naliczania podatku należnego od wydawanych na potrzeby reprezentacji towarów (innych niż drukowane materiały reklamowe i małej wartości i próbki), podczas gdy przy zakupie tych towarów przysługiwało będzie Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego? Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (wg. współczynnika 13%) przy zakupie towarów opisanych w stanie faktycznym, podczas gdy przekazanie ww. towarów na cele reprezentacji nie będzie podlegało opodatkowaniu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02 czerwca 2008r. (data wpływu 13 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania towarów na cele reprezentacji oraz możliwości odliczenia podatku naliczonego od tego przekazania - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania towarów na cele reprezentacji oraz możliwości odliczenia podatku naliczonego od tego przekazania.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedsiębiorstwo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa towary na potrzeby reprezentacji. W szczególności są to bezalkoholowe napoje, słodycze i inne drobne prezenty, które wydaje kontrahentom podczas organizowanych spotkań z kontrahentami. Wnioskodawca przy zakupie ww. towarów będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wg zasad określonych w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), tj. wg współczynnika 13% gdyż ww. wydatki stanowią koszty ogólne prowadzonej działalności i nie jest możliwe przyporządkowanie ich do sprzedaży opodatkowanej czy zwolnionej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty