Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2008, sygn. IP-PP2-443-888/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-888/08-2/SAP
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2008 r. (data wpływu 03.06.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania oraz uznania przedmiotowej transakcji za dostawę krajową - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03 czerwca 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania oraz uznania przedmiotowej transakcji za dostawę krajową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zawarła umowę zakupu helikoptera cywilnego z firmą z siedzibą w ... (Kontrahentem). Sprzedający (Kontrahent) jest przedstawicielem francuskiej firmy (Producenta) w Polsce i dystrybutorem jej produktów. W świetle postanowień zawartej przez strony umowy Spółka zobowiązana jest do zapłacenia ceny w dwóch transzach - do dnia 30 kwietnia 2008 r. zaliczkę o równowartości 20% ceny netto helikoptera, zaś pozostałą kwotę co najmniej 15 dni przed datą jego wstępnego odbioru ustaloną w późniejszym terminie przez strony. Jednocześnie w umowie zastrzeżono, iż sprzedawca wystawi stosowne faktury w terminie 7 dni od dokonania zapłaty kolejnych kwot. W przypadku pierwszej transzy płatność miałaby być dokonana na rachunek bankowy Kontrahenta, w przypadku drugiej transzy część kwoty ma być przekazana na rachunek Kontrahenta, a część na rachunek Producenta. Jeżeli chodzi o odbiór helikoptera, strony umówiły się w ten sposób, że wstępny odbiór techniczny helikoptera nastąpi na lotnisku w M (Francja), przy czym Kontrahent już w dniu wstępnego odbioru dysponować będzie tytułem własności helikoptera (będzie prawnym właścicielem helikoptera). Kontrahent zobowiązany jest do wstępnego odbioru technicznego helikoptera w imieniu Spółki, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mu przez Spółkę. Dokonanie wstępnego odbioru technicznego zostanie potwierdzone Protokołem odbioru wstępnego. Kontrahent po wykonaniu na terenie Francji w siedzibie Producenta w P dodatkowych prac (montaż kabiny VIP) zobowiązany jest do dostarczenia helikoptera na lotnisko B/B w ....., gdzie nastąpi Końcowy odbiór techniczny helikoptera przez Spółkę. Koszty transportu helikoptera z Francji do Polski oraz koszty ubezpieczenia helikoptera do chwili wydania na lotnisku BB o ponosi Spółka. Dokonanie końcowego odbioru technicznego zostanie potwierdzone Protokołem końcowego odbioru technicznego podpisanym przez strony. Dopiero w chwili końcowego odbioru technicznego Spółka otrzyma pełną dokumentację techniczną helikoptera, zestaw kluczy, zestaw kół do obsługi naziemnej oraz cały pozostały osprzęt.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty