15.07.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2008, sygn. IPPB2/415-700/08-2/SP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-700/08-2/SP

Czy zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także art. 4 umowy z dnia 8 października 1974 r. o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylenia się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu zawartej pomiędzy Polską a USA (Dz. U. Nr 31, poz. 178), Wnioskodawca będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w 2007 r. i w latach następnych, w których będzie przebywał i pracował za granicą?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2008 r. (data wpływu 21 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest obywatelem Polski, który we wrześniu 2006 r. wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych Ameryki na okres przynajmniej 3 lat w celu wykonywania pracy na rzecz amerykańskiej spółki. Od początku pobytu w USA, towarzyszy Wnioskodawcy rodzina żona i dzieci. Całość wynagrodzenia osiągniętego przez Pana od momentu wyjazdu z Polski jest związana z pracą wykonywana na terytorium USA. Wynagrodzenie to jest wypłacane przez spółkę Polską na podstawie umowy o pracę podpisanej z polskim podmiotem. Wynagrodzenie to stanowi główne źródło utrzymania i jest opodatkowane w USA od września 2006 r. Wnioskodawca podaje, iż amerykańskie władze podatkowe uznały go za rezydenta podatkowego Stanów Zjednoczonych, w związku z czym opodatkowaniu tam podlega całość dochodów (zarówno dochody ze stosunku pracy, jak i przychody z zysków kapitałowych). Do końca 2006 r. Wnioskodawca był traktowany jako osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce i podlegał opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. W 2007 r. złożył zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3, wskazując amerykański adres jako adres miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Wnioskodawca posiada rachunki bankowe zarówno w Polsce, jak i w USA, otrzymuje dywidendy od amerykańskich podmiotów oraz posiada inwestycje kapitałowe w obu krajach. W Polsce opłaca składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto posiada dodatkowe ubezpieczenie w USA. Od początku oddelegowania do USA Wnioskodawca nie przebywał w Polsce, z wyjątkiem krótkotrwałych podróży służbowych lub turystycznych nie dłużej niż 50 dni. Ponadto, dzieci Wnioskodawcy uczęszczają do amerykańskiej szkoły, a rzeczy ruchome (tj. samochód), będące własnością znajdują się zarówno w USA, jak i w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne