14.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2008, sygn. ITPB2/415-818/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-818/08/PS

UZASADNIENIE


W dniu 21 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania emerytury i odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym otrzymywanych w Wielkiej Brytanii.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od dnia 1 stycznia 2007 r. na stałe zamieszkała Pani w Polsce. W tym roku osiągnęła Pani przychody z trzech źródeł: z emerytury w Polsce, z emerytury w Anglii oraz z odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym w Anglii. W każdym miesiącu, po przeliczeniu przychodów na złote, wpłacała Pani zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od angielskiej emerytury. W Anglii, ze względu na niski dochód, podatku Pani nie płaciła. Ponadto, również co miesiąc, wpłacała Pani w Urzędzie Skarbowym zryczałtowany podatek w wysokości 19% od odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym w Anglii. Od tej samej kwoty bank angielski potrącał zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%. W zeznaniu rocznym PIT-36 połączyła Pani dochody uzyskane z emerytury angielskiej i polskiej i od sumy dochodów zapłaciła Pani podatek dochodowy od osób fizycznych. Dodatkowo złożyła Pani zeznanie PIT-38 i wykazała zryczałtowany podatek dochodowy 19% wynikający z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. od odsetek naliczanych przez bank angielski, czyli od tej samej kwoty zapłaciła Pani podatek w wysokości 20% w Anglii i 19% w Polsce. W zeznaniu rocznym PIT-38 w poz. 38 wykazała Pani kwotę podatku zapłaconego w Polsce i w poz. 39 kwotę podatku zapłaconego w Anglii do wysokości podatku zapłaconego w Polsce, czyli do wysokości podatku w poz. 38, co w konsekwencji dało kwotę 0 zł w pozycji do zapłaty i do zwrotu, przy podwójnie zapłaconym podatku, tj. w Anglii i w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne