05.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2008, sygn. ITPB1/415-524/08/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-524/08/DP

UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych - na moment przekształcenia - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


M. sp. z o.o. istnieje od 1995 roku, wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie, w związku ze zmniejszeniem rozmiarów działalności, planowana jest zmiana formy prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę jawną. W spółce jawnej uczestniczyć będą wszyscy wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w tych samych proporcjach jak obecnie uczestniczą w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka w minionych latach osiągała zyski, które w drodze uchwał wspólników nie były przeznaczane do podziału pomiędzy udziałowców, a pozostawione w Spółce jako kapitał zapasowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy z chwilą przekształcenia spółki z o. o. w spółkę jawną po stronie udziałowców powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną nie powoduje powstania po jego stronie przychodu, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych między podmiotem przekształcanym a przekształconym istnieje tożsamość. Mamy tu do czynienia z zasadą kontynuacji w spółce przekształconej wszystkich praw i obowiązków należących wcześniej do spółki przekształcanej. Również cały kapitał spółki z o.o. z momentem przekształcenia stanie się kapitałem spółki jawnej. W szczególności kwota stanowiąca obecnie kapitał zakładowy spółki z o.o. stanie się z momentem przekształcenia wkładem wspólników do spółki jawnej natomiast kwota stanowiąca kapitał zapasowy Spółki, a pochodząca z niepodzielnego zysku z lat ubiegłych, dalej pozostanie na kapitale zapasowym spółki przekształconej. Wspólnicy uczestniczyć będą w tych samych proporcjach w spółce przekształconej jak uczestniczą obecnie w spółce z o.o. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż przekształconej spółce jawnej przysługuje zdolność sądowa, i to ona jest podmiotem praw i obowiązków. Również majątek spółki jawnej jest majątkiem odrębnym od majątku wspólników. Skutki podatkowe przekształcenia spółek reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Odmiennie do Kodeksu spółek handlowych, Ordynacja podatkowa opiera się na zasadzie następstwa prawnego. Zgodnie z treścią art. 93a ustawy Ordynacja podatkowa spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Zgodnie z treścią art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody osoby fizycznej, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Definicję przychodów zawiera art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne