Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2008, sygn. ITPP2/443-491/08/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-491/08/EŁ
Obowiązek skorygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego od środków trwałych wniesionych aportem do spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2008 r. (data wpływu 13 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego od środków trwałych wniesionych aportem do spółki prawa handlowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2008 r. wpłynął wniosek uzupełniony pismem z dnia 23 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku skorygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego od środków trwałych wniesionych aportem do spółki prawa handlowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2004 r. zrealizowano zadanie inwestycyjne pod nazwą Uzbrojenie terenu pod budowę kompleksu turystyczno-rozrywkowego". Zadanie zostało zrealizowane przy udziale pomocy zewnętrznej Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Phare 2000 Spójność Społeczna i Gospodarcza. Po zakończeniu inwestycji zamierzano wydzierżawić teren pod zabudowę kubaturową i dlatego uznano, iż przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego ze względu na fakt, iż powstałe środki trwałe byłyby wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak mimo wielokrotnych prób wydzierżawienia terenu nie znaleziono dzierżawcy i w maju 2008 r. przekazano, powstałe w wyniku realizacji zadania środki trwałe spółce prawa handlowego, której udziałowcem w 100% jest Gmina Miasto. W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, iż pierwszy etap zadania inwestycyjnego polegał na kompleksowym uzbrojeniu terenu, tj. budowa ciągów pieszo-jezdnych, parkingów, sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej oraz oświetlenia terenu. Wszelkie czynności związane z pierwszym etapem miały miejsce po dniu 1 maja 2004 r. Jednocześnie poinformowano, że w ramach tego etapu inwestycji, kwota podatku naliczonego została odliczona w deklaracjach VAT-7, poprzez pomniejszenie kwoty podatku należnego. Powstałe w pierwszym etapie inwestycji środki trwałe, zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w 2004 r. Drugi etap zadania inwestycyjnego polegał na budowie 7 całorocznych budynków usługowych, będących centralnymi obiektami miasteczka i został zakończony w 2008 r. Powstałe w drugim etapie inwestycji środki trwałe, zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w miesiącu kwietniu 2008 r. W ramach tego etapu inwestycji, kwota podatku naliczonego nie została odliczona i uwzględniona w deklaracji rozliczeniowej VAT-7. Powstałe zarówno w pierwszym, jak i drugim etapie środki trwałe, zostały wprowadzone odrębnie do ewidencji środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty