Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2007, sygn. IBPP2/443-31/07/BW/KAN-176/07/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-31/07/BW/KAN-176/07/07
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007r. (data wpływu 30 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług do czynności przekazania części majątku ze spółki dzielonej do spółki nowoutworzonej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do czynności przekazania części majątku ze spółki dzielonej do spółki nowoutworzonej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 23 września 2002r.Działania jej ukierunkowane są głównie na:
- obrót energią elektryczną, częściami do urządzeń energetycznych, prawami majątkowymi (dotyczące energii odnawialnej i skojarzonej), emisjami CO2, wyrobami hutniczymi itp.,
- usługi związane z dzierżawą gruntów, dzierżawą urządzeń energetycznych oraz inwestycje długoterminowe w akcjach i udziałach osób prawnych.
Spółka zamierza podjąć decyzję dotyczącą podziału Spółki w trybie art. 529 ust. 1 punkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).Podział ten ma służyć realizacji zamiaru uporządkowania faktycznie realizowanego przedmiotu działalności i związanego z poszczególnymi obszarami działalności ryzyka gospodarczego.Zarząd zamierza ten proces przeprowadzić w drodze podziału Spółki przez przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związaną z jedną z działalności i przeniesienie jej na istniejącą, zawiązaną w tym celu spółkę. Według planów w Spółce pozostałej po podziale będzie prowadzona działalność związana z obrotem energią (POH Pion Obrotu, Handlu i Zaopatrzenia). W spółce, na którą zostanie przeniesiona zorganizowana część majątku będzie prowadzona działalność związana z wynajmem (PUI Pion Usług i Inwestycji). Do nowej spółki zostanie również przeniesiona część pracowników zajmujących się działalnością związaną z wynajmem (PUI).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty