26.10.2007 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2007, sygn. ITPP1/443-166/07/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-166/07/MM

Czy dokonanie wydzielenia majątku ze Spółki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tych spółkach ?Czy czynność przeniesienia ww. majątku (nieruchomości) z jednej spółki do drugiej powoduje powstanie w którejś z nich obowiązek skorygowania podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem oraz remontami tych nieruchomości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007 r. (data wpływu 23 sierpnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 1.10.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z wniesienia w formie aportu do wydzielonej spółki wydzielonej zorganizowanej części majątku (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych wynikających z wniesienia w formie aportu do wydzielonej spółki wydzielonej zorganizowanej części majątku (zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie międzynarodowego transportu drogowego oraz najmu posiadanego majątku trwałego (budynków biurowych, magazynów, placów składowych itp.). Działalność transportowa i związana z najmem są odpowiednio wydzielone w sposób umożliwiający rozdzielenie przychodów i kosztów związanych z ich rodzajem. W celu wyodrębnienia zadań i uzyskania efektów w postaci szybszego rozwoju podjęto decyzję o podziale Jednostki. W efekcie, do wydzielonej na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych spółki ma przejść majątek trwały w postaci nieruchomości, a w Jednostce pozostanie majątek ruchomy związany ze świadczeniem usług transportowych. Spółka wydzielona przejmie wszelkie zobowiązania i należności związane z nieruchomościami, przejdzie do niej również część pracowników Jednostki dzielonej zgodnie z postanowieniami art. 23 Kodeksu pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne