Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2007, sygn. PDII415/1/23/2007, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. PDII415/1/23/2007
Czy dokonując sprzedaży udziału we własności nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym, zobowiązana jest Pani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 03.04.2007 r. (data wpływu 05.04.2007r.), uzupełnionym dnia 20.04.2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wyjaśnienia, czy dokonując sprzedaży udziału we własności nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym, zobowiązana jest Pani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jest prawidłowe. UZASADNIENIEW dniu 05.04.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że w dniu 28 stycznia 1994 r. nabyła Pani, wraz z małżonkiem, budynek mieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Decyzją Urzędu Miasta z dnia 20.10.1998 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu przekształcone zostało w prawo własności nieruchomości gruntowej. W 1996r. naniesiono do ewidencji środków trwałych parter budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na prowadzoną przez Panią i małżonka działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, tj. gabinet lekarski oraz wynajem lokali. W 1999 r. do ewidencji środków trwałych naniesiono pierwsze piętro z przeznaczeniem na wynajem znajdujących się tam pomieszczeń. W listopadzie 2005 r. spółka cywilna uległa rozwiązaniu z powodu śmierci małżonka. Sąd Rejonowy w dniu 18.11.2005 r. wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym. Zgodnie z tym postanowieniem jako żona otrzymała Pani 1/3 część z połowy nieruchomości należącej do małżonka. Po jednej trzeciej z połowy otrzymały dzieci. W chwili otrzymania spadku dzieci użyczyły Pani swoje części na prowadzenie działalności gospodarczej. Do dnia dzisiejszego prowadzi Pani działalność gospodarczą gabinet stomatologiczny oraz wynajem lokali użytkowych. Obecnie zamierza Pani sprzedać udział w budynku mieszkalnym z częścią przeznaczoną wcześniej na wynajem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty