Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.02.2007, sygn. P-1/443-83/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. P-1/443-83/06
Czy w świetle obowiązującej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz 535 z późń.zm.) przekazanie pracownikom i członkom ich rodzin usług turystycznych za częściową odpłatnością, których zakup udokumentowany fakturą VAT, został sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że pytanie Podatnika dotyczy nie tylko przekazania pracownikom i członkom ich rodzin usług turystycznych za częściową odpłatnością ale również nieodpłatnego ich przekazania.Stan faktyczny:Z przedstawionego zapytania wynika, że Urząd Miasta Lublin dokonuje zakupu usług turystyki i innych w ramach działalności socjalnej, finansując zakup w całości ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zakup przedmiotowych usług dokumentowany jest fakturą VAT wystawioną na Urząd Miasta. Z zakupionych przez Urząd usług korzystają następnie nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością jego pracownicy i członkowie ich rodzin. Odpłatność pracownika wobec Urzędu jest regulowana poprzez potrącanie należności z wynagrodzenia pracownika na konto bankowe ZFŚS.
Stanowisko podatnika:Strona wskazuje, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz.U. z 1996r. nr 70, poz. 335 z późń.zm.) ZFŚS przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego oraz do finansowania zakładowych obiektów socjalnych. Stosowanie do definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS, przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalność kulturalno-oświatową, sportowo rekreacyjną, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Natomiast osobami uprawnionymi do korzystania z tego rodzaju pomocy są pracownicy wraz z rodzinami, emeryci i renciści oraz byli pracownicy (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS). Przekazanie towarów na potrzeby pracowników w postaci biletów na imprezy kulturalne, karnetów na basen i siłownię, paczek świątecznych oraz organizowanie imprez i wycieczek mieści się w zakresie definicji działalności socjalnej, sformułowanej w wyżej przywołanym przepisie.Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy na równi z odpłatną dostawą towarów traktować należy nieodpłatne przekazanie przez Podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności.jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty