29.03.2006 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2006, sygn. P1-P-4407/I/1/06, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile, sygn. P1-P-4407/I/1/06

Czy syndyk masy upadłościowej wykonujący czynności postępowania upadłościowego jest podatnikiem podatku od towarów i usług?

Pytanie podatnika

Na podstawie art.233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 24.01.2006r. Nr PP/443/108/05 sporne postanowienie utrzymuje w mocy.

Wnioskiem z dnia 21.12.2005r. Pani A.B. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatniczka od kilku lat pełni funkcję syndyka masy upadłościowej w różnych podmiotach gospodarczych, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Pile.
Z tytułu pełnienia powierzonych funkcji Podatniczka uzyskuje przychody, o których mowa w art.13 ust.6 ustawy o podatku dochodowym i których wysokość ustala i przyznaje sąd.

Ze stanowiska zawartego we wniosku wynika, że zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Syndyk, zdaniem Podatniczki, nie pełni samodzielnie funkcji, gdyż jego działania wymagają zgody sędziego komisarza na wszystkie czynności, a także podlegają jego kontroli.Syndyk nie działa na zlecenie ani upadłego ani wierzycieli, gdyż jest wyznaczony przez sąd i podlega dyscyplinarnie sędziemu komisarzowi. Ponadto syndyk nie prowadzi żadnej samodzielnej działalności gospodarczej i nie ponosi ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawczyni, czynności syndyka nie stanowią świadczenia usług, gdyż w przypadku usług powinny być dwie strony tj. usługodawca i usługobiorca. W przypadku syndyka brak jest natomiast usługobiorcy, ponieważ nie jest nim ani upadły, ani sędzia komisarz, ani wierzyciele.Tym samym działalność wykonywana przez syndyka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne