14.03.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2006, sygn. 1424/2170/415/1/2006/AK, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1424/2170/415/1/2006/AK

Wykładnia art.27d ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a §1, §3 i §4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Związku X NIP .................... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. wykładnię przepisu art.27d ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 19.01.2006r. Związek X NIP........................... złożył wniosek o interpretację przepisów podatkowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 30 maja 2005r. Związek X, został uznany za Organizację Pożytku Publicznego i wpisany do rejestru tych organizacji. Ta decyzja umożliwi naszym członkom, podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych, przekazać 1% podatku należnego za rok 2005, na rzecz naszego Związku, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytkupublicznego i o wolontariacie art.27. Wpływy pozyskane tą drogą przeznaczone zostaną na działalność określoną w art.4 w/w ustawy i zgodnie z celami określonymi w statucie Związku X. Z dotychczas przeprowadzonych rozmów z naszymi członkami, uzyskaliśmy jednoznaczną odpowiedź: zgadzamy się przekazać na nasz Związek 1% należnego podatku, lecz nie podejmiemy się osobiście indywidualnie wypełnić wszystkie czynności związane z formalnościami z tym związanymi. Niech związek wykona te czynności za nas i poniesie opłatę pocztową bez obciążania naszej kieszeni. Nasze struktury organizacyjne to: Zarząd Główny w Warszawie, Zarządy Okręgowe, Koła Miejskie, Koła Gminne. Zarząd Okręgowy w Radomiu zrzesza 38 kół na obszarze zbliżonym do dawnego woj. radomskiego. Koła liczą od kilkunastu do kilkuset członków. Zarząd Okręgowy i większe liczebnie Koła mają rachunki bankowe.Po dokładnym przemyśleniu, widzimy jedynie możliwe do zastosowania następujące postępowanie. Koła podejmą się wykonania wszystkich czynności związanych z wypełnieniem PIT-37 w oparciu o dane podatnika zawarte w PIT-40A łącznie z pobraniem od podatnika obliczonej kwoty 1% od należnego podatku. Pobierana od podatnika kwota w Kole będzie udokumentowana na liście zbiorczej zawierającej imię i nazwisko podatnika, adres wpłacającego, kwotę dokonanej wpłaty, podpis wpłacającego i adnotację że stanowi załącznik do dowodu wpłaty przekazem pocztowym na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego wyszczególnionej na przekazie. Przekaz będzie na kwotę zbiorczą wg podsumowania listy, nie więcej niż 1000zł. Opłata pocztowa od przekazu wynosi 2,50zł od kwoty do 1000zł. Uniknie się w ten sposób wydatku po 2,50zł na każdy indywidualny przekaz, co przy kwotach rzędu np. 10zł stanowi 25% przekazywanej kwoty. I to jest podstawowy sens wpłaty przez podatnika na miejscu w Kole, na listę zbiorczą i jednym przekazem wpłatę kwoty zbiorczej na konto bankowe dużego Koła lub Zarządu Okręgowego.Opłatę 2,50zł za przekaz pocztowy poniesie Koło bez obciążania kwoty w załączonej liście i bez obciążania podatnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne