13.04.2006 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2006, sygn. IS.I/2-4231/8/06, Izba Skarbowa w Rzeszowie, sygn. IS.I/2-4231/8/06

dotyczy interpretacji przepisu niestanowiącego przepisu prawa podatkowego

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu z dnia 3.01.2006 r. (znak: US.II/423/3/2005) stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Pismem z dnia 15.11.2005 r. ?I.? spółka z o.o. z siedzibą w N. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ordynacji podatkowej). Z opisanego stanu faktycznego wynika, że spółka ?I.? działa na terenie Tarnobrzeskiej SSE ?EURO-PARK WISŁOSAN? na podstawie zezwolenia z dnia 22.12.2000 r. zmienionego decyzją z dnia 15.11.2004 r. przez Ministra Gospodarki i Pracy wydaną w trybie art. 6 ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 z 2003 r. ze zm.). Spółka ?I.? na podstawie aktu notarialnego z dnia 10.12.2003 r. nabyła nieruchomość w postaci budynków i budowli typu przemysłowego za kwotę netto 4.695.000,00 zł. Płatność tej faktury została rozłożona na raty do końca 2008 r. Budynki i budowle zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w wartości określonej w fakturze i są amortyzowane. Zapytanie dotyczyło wskazania, czy do ustalenia wielkości zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu kosztów inwestycji należy przyjąć całą wartość nabytej nieruchomości, czy tylko kwotę zapłaconą. Przedstawiając swoje stanowisko w tej sprawie spółka uznała, że do ustalenia wielkości zwolnienia od podatku dochodowego przysługującego przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej należy przyjąć całą wartość netto nabytych budynków i budowli przyjętych do składników majątku podatnika wynikającą z aktu notarialnego oraz faktury wystawionej przez sprzedającego, bowiem z treści § 6 ust 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14.09.2004 r. w sprawie tarnobrzeskiej strefy ekonomicznej wynika, iż za wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się koszty inwestycji, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione w trakcie obowiązywania zezwolenia w związku z realizacją inwestycji na terenie strefy na: zakup albo wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub ich spłatę określoną w umowie leasingu lub innej umowie o podobnym charakterze, z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu, pod warunkiem zaliczenia ich - zgodnie z odrębnymi przepisami ? do składników majątku podatnika. Ponieważ zakupione budynki i budowle zostały w pełnej wysokości zaliczone do składników majątkowych spółki ma ona prawo przyjąć tę wielkość przy ustalaniu zwolnienia od podatku dochodowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne