05.09.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. POIV-443/50/05, Urząd Skarbowy w Zamościu, sygn. POIV-443/50/05

Czy zmiana rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy rodzi obowiązek korekty odliczonego podatku naliczonego zwiazanego z jego nabyciem?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.08.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.UZASADNIENIE Z treści złożonego pisma wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Strona w dniu 10.02.2002 r. nabyła samochód marki Ford Focus, który zgodnie z obowiązującymi przepisami był samochodem ciężarowym i skorzystała z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tym zakupem. Obecnie Strona zamierza dokonać zmiany rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy i nadal wykorzystywać go w prowadzonej działalności. Zdaniem Strony zmiana rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy nie rodzi obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego związanego z jego nabyciem. Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy zauważyć, że Strona przed 01.05.2004 r. nabyła samochód, który zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami był samochodem ciężarowym. W tej sytuacji przysługiwało Stronie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tym zakupem.Jeżeli Strona dokona zmiany rodzaju przedmiotowego samochodu na osobowy to przekwalifikowanie takie nie będzie wywoływało skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Skoro Strona dysponuje stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto występował związek pomiędzy tym zakupem, a sprzedażą opodatkowaną, to prawidłowo skorzystano z przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast późniejsze zmiany rodzaju pojazdu nie wpływają na rozliczenie podatku. Zmiana przeznaczenia tego pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma powodów do korekty podatku naliczonego. Biorąc powyższe pod uwagę przekwalifikowanie nabytego przez Stronę samochodu ciężarowego na samochód osobowy nie będzie rodziło skutków odnośnie odliczonego uprzednio podatku naliczonego. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne