09.08.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.08.2005, sygn. ZP/443-23/05, Urząd Skarbowy w Kępnie, sygn. ZP/443-23/05

Czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług remanent likwidacyjny w sytuacji, w której przed wykreśleniem wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej i przed sporządzeniem remanentu całe dotychczasowe przedsiębiorstwo małżonków zostanie wniesione do nowo utworzonej spółki cywilnej, która będzie działała w tym samym zakresie i przy wykorzystaniu tych samych składników majątku?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Małżonkowie są właścicielami Fabryki Mebli , przy czym podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym się z urzędem skarbowym posługując się osobistym numerem NIP jest żona. W związku z obowiązkiem zmiany sposobu rejestracji działalności małżonków wynikającym z przepisu art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) wnioskodawcy - małżonkowie zawiążą spółkę cywilną, a następnie dokonają wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej. Nowo powstała spółka będzie działała w tym samym zakresie i przy wykorzystaniu tych samych składników majątku (zarówno materialnych jak i niematerialnych) Fabryki Mebli stanowiących współwłasność wnioskodawców. Pytanie Podatnika jest następujące czy sytuacja opisana wyżej rodzi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług z "remanentu likwidacyjnego" kończącego działalność gospodarczą na obojga małżonków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne