Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. PP/443/30/05, Urząd Skarbowy w Jaśle, sygn. PP/443/30/05
Czy parafia rzymsko-katolicka (kościelna osoba prawna), dokonująca sprzedaży towarów pochodzących z darowizn celem zdobycia środków na budowę nowego obiektu sakralnego, będzie uznana za podatnika podatku VAT i zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego i do zapłaty podatku z tytułu dostawy towarów?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 § 3 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. , Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług z (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 25.05.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowadzonej przez Parafię Rzymsko-Katolicką działalności - sprzedaż rzeczy ruchomych (pochodzących z otrzymanych przez Parafię darowizn) w celu uzyskania środków na budowę obiektu sakralnego, jest nieprawidłowe.
W dniu 25.05.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Podmiot, będący kościelną osobą prawną (parafia) zamierza przeprowadzić inwestycję budowy nowego obiektu sakralnego (kościoła). Środki pieniężne na realizację wyżej wymienionej inwestycji pochodzą ze sprzedaży rzeczy ruchomych z otrzymanych przez parafię darowizn od innych podmiotów (np. gminy). Przedmioty pochodzące z owych darowizn stanowią towar w rozumieniu ustawy o VAT i zostaną przez parafię sprzedane innym podmiotom (osobom fizycznym) w celu uzyskania potrzebnych środków na budowę obiektu sakralnego. Sformułowano w związku z tym zapytanie: Wyrażono stanowisko, że nie ma podstaw prawnych, by w przedstawionym stanie faktycznym i w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy o VAT, aby przyjąć, iż spełnione zostały przesłanki konieczne dla uznania go za podatnika podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)