Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.04.2004, sygn. US33/NG/GV/I/443-180/04/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów, sygn. US33/NG/GV/I/443-180/04/MP
Czy prawidłowe jest naliczanie podatku VAT od podstawy w skład której wchodzi podatek naliczony z tytułu nabytych usług, stanowiących następnie m.in. przedmiot sprzedaży?
W odpowiedzi na pismo z dnia 05 grudnia 2003 r. skierowane do Ministerstwa Finansów i przesłane do tut. Urzędu pismem z dnia 26 lutego 2004 r., nr VPI/052-10/04 (wpływ 27.02.2004 r.), uzupełnione w dniu 14 kwietnia 2004 r., a dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów stosownie do dyspozycji wynikającej z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, jak niżej: Pani XX zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o informację o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz.50 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego: Pani XX prowadzi działalność gospodarczą polegającą na odpłatnym i kompleksowym organizowaniu (na zlecenie klientów): konferencji, kongresów, pikników, tzw. imprez integracyjnych, koncertów, inauguracji etc. na terenie całej Polski. W większości przypadków zlecenia obejmują także usługi gastronomiczne i noclegowe, przy czym usług tych pani XX nie świadczy osobiście, lecz pośredniczy w ich nabywaniu, tj. dokonuje weryfikacji i wyboru miejsc (hoteli, restauracji etc.), przeprowadza negocjacje, ustala wszystkie szczegóły, tworząc tym samym łańcuch: klient - pośrednik (tj. p. XX) - podwykonawca (np. hotel).Podstawę realizacji poszczególnych projektów (konferencji, spotkań etc) stanowią każdorazowo akceptowane przez klientów scenariusze oraz kosztorysy, w których określane są precyzyjnie wszystkie działania oraz koszty ich realizacji.Po zakończeniu danego projektu p. XX opracowuje tzw. kosztorys wynikowy, w którym wskazuje końcowe koszty zakupu poszczególnych towarów i usług uwzględniając przy tym także tzw. prowizję agencji.Wystawiając faktury za wykonanie swoich usług np. organizacji konferencji (...), Pani nalicza podatek VAT wg podstawowej stawki w wysokości 22% od podstawy stanowiącej należność brutto faktur otrzymywanych od podwykonawców. Taki sposób naliczania podatku VAT w ocenie podatnika powoduje, iż podatek VAT odprowadzany jest podwójnie - przez usługodawcę i przez klienta (za pośrednictwem p. XX). Mając na uwadze powyższe p. XX zapytuje, czy doliczanie podatku VAT w wysokości 22% do kwot brutto zawartych w fakturach otrzymywanych za usługi hotelowe (noclegi) itp. jest słuszne.W ocenie podatnika taki sposób naliczania podatku VAT, tj. naliczania podatku VAT od podatku VAT, pozostaje w sprzeczności z założeniami podatku od towarów i usług, jako podatku od wartości dodanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty