Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.05.2004, sygn. 1MUS-1471/DPF/423/87/2004/GB-F, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1MUS-1471/DPF/423/87/2004/GB-F
Czy potrącenie jest jedną z form likwidacji istniejącego stosunku prawnego i w związku z tym ustalenie ewentualnych różnic kursowych następuje poprzez porównanie kursów walut z dnia ich zarachowania i z dnia dokonania potrącenia? Czy powstałe w ten sposób różnice kursowe wpływać będą, stosowanie doart. 15 ust. 1 ustawy o pdop, na zwiększenie bądź zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z pisemnym zapytaniem Spółki w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje: Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż w związku z planowaną restrukturyzacją zadłużenia Hotelu jego udziałowcy planują podwyższenie kapitału zakładowego. Wpłaty na kapitał zakładowy miałyby zostać umownie potrącone zgodnie z art. 14 § 4 Kodeksu spółek handlowych z wierzytelnościami udziałowców z tytułu udzielonych Hotelowi kredytów dewizowych. W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska: - Potrącenie (kompensata) jest jedną z form likwidacji istniejącego stosunku prawnego i w związku z tym ustalenie ewentualnych różnic kursowych następuje poprzez porównanie kursów walut z dnia ich zarachowania i z dnia dokonania potrącenia? - Powstałe w ten sposób różnice kursowe wpływać będą na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, na zwiększenie bądź zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty