04.02.2021 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 4 lutego 2021 r., sygn. II USKP 12/21

Dostrzegając, że likwidacja prawna pracodawcy (likwidacja podmiotowa) jest możliwa nie tylko w odniesieniu do jednostek organizacyjnych, analizując znaczenie pojęcia "likwidacja pracodawcy" ujętego w art. 2 ust. 1 ustawy oświadczeniach przedemerytalnych, naleśy potwierdzić możliwość faktycznej likwidacji (likwidacja przedmiotowa) każdego podmiotu zatrudniającego pracowników. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za uzewnętrznienie tego procesu można uznać formalny stan związany z wyrejestrowaniem działalności w organie ewidencyjnym oraz - przejawiane stosownie do okoliczności i formy prawnej pracodawcy - faktyczne i trwałe zakończenie prowadzonej działalności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku W. O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P. o świadczenie przedemerytalne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 4 października 2018 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z dnia 4 października 2018 r. oddalił apelację W. O. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 11 kwietnia 2017 r., mocą którego oddalono jej odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. z dnia 16 czerwca 2016 r., odmawiającego ubezpieczonej prawa do świadczenia przedemerytalnego, wobec zanegowania przez organ rentowy faktu rozwiązania ostatniego stosunku pracy wnioskodawczyni z przyczyn ekonomicznych po stronie zakładu pracy.

Na podstawie przepisu art. 387 § 2 k.p.c. Sąd Apelacyjny pominął ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Okręgowy i przedstawione w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku. Sąd drugiej instancji nie przeprowadzał bowiem postępowania dowodowego, ani nie zmieniał ustaleń faktycznych Sądu pierwszej instancji, a zarzuty apelacji nie podważają tych ustaleń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty