26.05.2021 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 26 maja 2021 r., sygn. III CZP 94/20

Po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1469), Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie w postępowaniu uproszczonym w składzie jednego sędziego.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Manowska (przewodniczący)

SSN Jacek Grela (sprawozdawca)

SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa A. sp. z o.o. w W. przeciwko M. K. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 26 maja 2021 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w W. postanowieniem z dnia 7 września 2020 r., sygn. akt I 1 Cz (...),

"W jakim składzie Sąd drugiej instancji rozpoznaje - po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz.1469) - zażalenie na postanowienie w postępowaniu uproszczonym?"

podjął uchwałę:

"Po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1469), Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie w postępowaniu uproszczonym w składzie jednego sędziego".

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. postanowieniem z 7 września 2020 r. przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne, które wystąpiło w sprawie z powództwa A. sp. z o.o. z siedzibą w W. przeciwko M. K. o zasądzenie tytułem zwrotu pożyczki kwoty 1 867,20 zł z odsetkami oraz kosztami procesu.

Wyrokiem z 9 marca 2020 r. Sąd Rejonowy w A. - po rozpoznaniu sprawy w postępowaniu uproszczonym - zasądził od pozwanej na rzecz powódki dochodzoną kwotę wraz z odpowiednio określonymi odsetkami oraz kosztami procesu.

Sąd pierwszej instancji uznał m.in., że zaistniały w świetle art. 102 k.p.c. podstawy do częściowego tylko obciążenia pozwanej kosztami procesu.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła powódka, zarzucając naruszenie art. 98 § 1 k.p.c. oraz art. 99 k.p.c. przez ich niewłaściwe zastosowanie oraz art. 102 k.p.c. wskutek wadliwego zastosowania, mimo braku ku temu uzasadnionych podstaw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty