Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2021 r., sygn. IV CSKP 20/21
Wspólnota mieszkaniowa nie może podejmować uchwał, które wykraczają poza zakres zarządu nieruchomością wspólną i ingerują w prawo odrębnej własności lokalu przez ustanowienie zakazu prowadzenia w lokalach działalności gospodarczej czy wyrażających sprzeciw wobec zmiany przeznaczenia lokalu. Zmiana przeznaczenia lokalu należącego do innego członka wspólnoty nie mieści się bowiem w katalogu czynności wymienionych w art. 22 u.w.l.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
SSN Władysław Pawlak
w sprawie z powództwa J. F. przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej N.przy ulicy L. w S. o uchylenie uchwały, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 stycznia 2021 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. akt I ACa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 lutego 2018 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanej Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. L. w S. od wyroku Sądu Okręgowego w G. uwzględniającego powództwo Jarosława Filipa o uchylenie uchwały pozwanej z dnia 9 marca 2016 r. (nr 6/2016).
Rozstrzygnięcie to oparte zostało na podzielonych i uznanych za własne przez Sąd Apelacyjny ustaleniach faktycznych Sądu Okręgowego. Z ustaleń tych wynika, że w budynku przy ul. L. w S. znajduje się 9 lokali mieszkalnych, których właściciele tworzą pozwaną Wspólnotę, a jeden z lokali stanowi własność powoda. W piśmie z dnia 6 czerwca 2016 r. powód poinformował pozwaną - że podobnie, jak w roku ubiegłym - planuje wynajem krótkoterminowy należącego do niego lokalu. Zobligował się jednocześnie do podjęcia wszelkich kroków, by najem był jak najmniej uciążliwy dla pozostałych współwłaścicieli; miał dysponować danymi wszystkich najemców i informować ich o zasadach porządku domowego.
W S. - zwanym "(...) stolicą Polski" stali mieszkańcy borykają się z istotnymi uciążliwościami związanymi ze wzmożonym ruchem turystycznym. Turyści przebywający w lokalach mieszkalnych wynajmowanych krótkoterminowo, korzystają z części wspólnych budynku - a jako przejezdni - częstokroć nie okazują troski o estetykę tych miejsc, pozostawiając śmieci. Mając klucz do bramy, ewentualnie kod dostępu do klatki schodowej, często wracają do miejsc zakwaterowania o późnych porach lub urządzają w nich głośne spotkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty